Alumni

2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 20012000
1999 | 1998 | 1997 | 1996

2018 Public Works Academy Graduates




  • Stephen Kosisko, Town of New Milford
  • Kamil Krynski, Town of West Hartford
  • Andrew Kulasenski, Town of West Hartford
  • Eric Lamb, Town of Colchester
  • Robert Lawlor, Town of Chaplin
  • Ryan LeBlanc, Town of Westport
  • Freeman F. McCaw Jr., Town of Colebrook
  • Damon Mesite, Town of Bloomfield
  • John Mordasky, Town of Stafford
  • Tyler Mosher, Town of New Milford
  • Kacy O’Connor, Town of Canton
  • Joseph Ouimette, Town of Farmington
  • Erik Peterson, Town of Mansfield
  • Peter Pruneau, City of Danbury
  • Austin Rheaume, Town of East Lyme
  • Mario Salza, Town of Bloomfield
  • Robert O. Slocum III, Town of Colchester
  • Zachary Smith, Town of Hebron
  • Jeffrey T. Sonnenberg, Town of Colebrook
  • Tad Stimson, Town of Chaplin
  • Kevin Teets, Town of Vernon
  • Mark Thomasson, Town of Westport
  • Todd Tisdale, Town of Somers
  • Nicholas Wood, Town of Colchester
  • Christopher Wrenn, Town of Cheshire
  • Ryan Anderson, Town of East Lyme
  • Larry Badaracco, City of Danbury
  • Vince Bartelli, Town of East Lyme
  • David Bartolotta, Town of Cromwell
  • John Butrymovich, Town of Bolton
  • Charles Coakley, Town of New Milford
  • John Cole, City of Danbury
  • Peter Connell, Town of Mansfield
  • Shawn Covell, Town of Hebron
  • Robert Cowan, City of Danbury
  • Kaitlyn Cyr, Town of Mansfield
  • Ryan DiManno, Town of Stafford
  • Tom Farrelly, Town of Southbury
  • Jeff Fleet, Town of New Milford
  • Dan Gaipa, Town of Southbury
  • Walter Garcia, City of Danbury
  • Donald S. Hill, City of Danbury
  • Maurice Hill, Town of Vernon
  • Spencer Hutchinson, Town of Ellington
  • Colin Hutt, Town of Farmington
  • Nicholas Jennings, Town of Somers
  • Christopher Jurgens, Town of New Milford
  • Philip Kidney, Town of Ellington
  • Koby Kishonis, Town of New Milford

2018 Road Master Program Graduates


  • Michael Morey, CT Dept. of Transportation
  • Anthony Page, CT Dept. of Transportation
  • Richard Pelletier, CT Dept. of Transportation
  • Mike Rudenko, CT Dept. of Transportation
  • Donald Rust III, Town of Simsbury
  • Matthew Smith, Town Greenwich
  • Frank Spirito, Town of Farmington
  • Vincent Stetson, Town of South Windsor
  • David Stone, Town of Chaplin
  • Nicholas Szestakow, CT Dept. of Transportation
  • Shaun Tellier, Town of Vernon
  • Margaret Warner, Town of Woodbury
  • Levi Weir, CT Dept. of Transportation
  • Ryan C. Welch, Town of Essex
  • Carl Baker, CT Dept. of Transportation
  • Michael Barrows, CT Dept. of Transportation
  • Darrell Bumbala, CT Dept. of Transportation
  • Timothy Cote, City of Torrington
  • Joe DiReinzo, CT Dept. of Transportation
  • Anthony Giannelli, CT Dept. of Transportation
  • Joshua Hebert, Town of Ellington
  • Mark Hilton, Town of South Windsor
  • Matt Jullarine, City of New London
  • Todd Knox, Town of Killingly
  • Alan Ladd, CT Dept. of Transportation
  • Timothy Main, CT Dept. of Transportation
  • Greg Miller, Town of Simsbury

2018 Road Scholar Program Graduates


  • Dan O’Neill, Town of Wethersfield
  • Stephen Petrello, CT Dept. of Transportation
  • Rich Porter, CT Dept. of Transportation
  • Ryan Powers, CT Dept. of Transportation
  • Vincent Stetson, Town of South Windsor
  • Robert Varga, CT Dept. of Transportation
  • Scott Yeomans, Town of South Windsor
  • Tom Bengtson, Town of Bloomfield
  • Robert Brinton, Town of Orange
  • Americo D’Appollonio, CT Dept. of Transportation
  • Nicholas Mariani, Town of Greenwich
  • Joseph Martel, Town of Putnam
  • Daniel McSweet, CT Dept. of Transportation
  • Aaron Molitor, CT Dept. of Transportation

2018 Legal Traffic Authority Program Graduates


  • Gerald Narowski, City of Derby
  • Mark Ptak, City of Shelton
  • Mark Siglinger, City of Shelton
  • Dale Wadowski, City of Bristol
  • Keith White, Town of Monroe
  • Gary Wikman, Town of Fairfield
  • Scott Clairmont, Town of Windham
  • Carl J. Gandza, City of New Britain
  • Dan Hemperly, City of Milford
  • Todd Kozaryn, Town of Windsor Locks
  • Paul Medvegy, Town of Fairfield

2018 Transportation Leadership Program Graduates


  • Jason Morrocco, City of Bristol
  • Paul Mozzicato, CT Dept. of Transportation
  • Taylor Olson, Town of Ellington
  • Daniel Petrovich, City of Danbury
  • Laurene Beattie, Town of New Milford
  • Daniel Bombero, Town of Cheshire
  • Carl J. Gandza, City of New Britain
  • John Haggerty, CT Dept. of Transportation

2018 Safety Academy Program Graduates


  • David Hartman, Town of Wilton
  • Thomas H. Hughes, City of Danbury
  • Frank Razzaia, Town of Wilton
  • Mark Siglinger, City of Shelton
  • Alejandro Brito, CT Dept. of Transportation
  • Michael Chachakis, CT Dept. of Transportation
  • Andrew Gallagher, City of Stamford
  • Michael Gantick, Town of South Windsor